Ik kende de sport MMA wel, maar toen ik hoorde dat het een van de snelst groeiende en grootste vechtsporten ter wereld is en ook in Nederland steeds meer beoefend wordt, leek het me een mooi onderwerp om eens te fotograferen. Het is een mooie sport: fysiek, emotioneel, intens, fotogeniek en relatief onbekend. Dat laatste vind ik een belangrijk ding in de journalistiek, om te laten zien wat nog niet bekend is.
In tegenstelling tot veel onderwerpen in de journalistiek kreeg ik hier geen enkel obstakel toegeworpen. Ik mocht overal komen en overal bij zijn, van het VIP-dek tot backstage bij de opwarming en in de kleedruimte, tussen het publiek en aan het hekwerk van de octagon (de 8-hoekige ring waarin gevochten wordt). Naast dat het een erg beweeglijke sport is, was het hekwerk van de octagon een uitdaging. Dit was nog wel eens lastig, omdat de autofocus het soms moeilijk vond er doorheen scherp te stellen op de vechters.
Toekomst fotojournalistiek
Ik denk niet dat je kan zeggen dat de fotojournalistiek een glorieuze tijd tegemoet gaat, integendeel. De journalistiek in het algemeen en, met de opkomst van AI en dergelijke, ook zeker de fotojournalistiek, staat enorm onder druk. Het wordt steeds lastiger je werk te doen, toegang te krijgen en er genoeg aan te verdienen. Veel journalistiek werk verdrinkt in een zee van social mediaberichten, fake news, AI-beelden en kattenfilmpjes. Ik denk dat veel mensen afgeleid en overprikkeld raken door alle input. Het wordt steeds moeilijker te zien wat echt is en wat niet, en waarde toe te kennen aan wat je ziet. Daar ligt uiteraard een taak voor de fotojournalistiek, maar het voelt soms als vechten tegen de bierkaai.
Mijn docent op de fotoacademie, Joost van den Broek, zei eens: ‘Je bent in de eerste plaats mens, pas daarna fotograaf’. Je probeert zo goed en eerlijk mogelijk te laten zien hoe jij denkt dat iets het beste gezien kan worden, zonder daarbij de dingen te verdraaien. ‘Waarheid’ en ‘objectiviteit’ bestaan niet, maar je intentie om dit na te streven is belangrijk.
Olivier Middendorp, 43, geboren en getogen in Amsterdam. Tegenwoordig woonachtig in Haarlem. Ik doe voornamelijk reportage-, portret- en journalistieke fotografie. Ik fotografeer vanaf mijn 16e en ben sinds 2010 fulltime fotograaf. Ik heb een vrouw en 2 kinderen, 2 katten en sinds kort een hond.